Postup darovania psej krvi je pomerne jednoduchý. Pred odberom krvi je darca klinicky vyšetrený, vrátane hematologického vyšetrenia krvi. Pred každou transfúziou je potrebné vykonať test kompatibility, vďaka ktorému sa zistí či je krv darcu pre príjemcu vhodná. Ak je pes vhodný darca, pripraví sa na odber krvi. 

Odber prebieha v tichom a sterilnom prostredí. Krv sa odoberá z prednej labky alebo krčnej žily. Miesto odberu sa oholí a vydezinfikuje. Aby sa predišlo poraneniu ihlou, je potrebné, aby pes zvládol v kľude posedieť alebo poležať pár minút. K odberu sa používajú odberové ihly a vaky, ktoré sú vyrábané pre ľudské darovanie krvi. Množstvo odobranej krvi závisí od hmotnosti darcu a potrieb príjemcu. V praxi platí, že sa psom odoberá 10 ml krvi na 1 kg telesnej hmotnosti. Takéto množstvo odobranej krvi predstavuje pre telo len malú záťaž a organizmus ju v krátkom čase bez problémov obnoví. Samotný odber trvá približne 3 – 15 minút. 

Po odbere by mal pes chvíľu odpočívať, aby sa predišlo závratom alebo nevoľnosti, čo je bežný postup aj pri humánnej medicíne. Po odbere dostane pes infúziu na zlepšenie krvného obehu a/alebo niečo chutné na zjedenie. Pes by mal mať nasledujúcich 24 hodín kľudový režim. Po odbere z krčnej žily sa odporúča používať skôr hrudný postroj ako obojok.   

Darovanie krvi je pre psa bezpečné a pre väčšinu psov je tento postup ľahko znesiteľný. Predbežné zdravotné vyšetrenie zaručuje, že je darca v najlepšom zdravotnom stave a odber krvi preňho nepredstavuje žiadne riziko. Jediné, čo sa môže stať, je malá modrina okolo miesta vpichu alebo podráždenie v oblasti holenia. Zdravý pes môže darovať krv tri až štyrikrát ročne. Medzi každým darovaním by mali prejsť aspoň 3 mesiace.